Jak jsem potkala Bolka, ale ne Lolka

To jsem vám koncem září na netu narazila na článek, který mě zaujal tak, že jsem se hned rozhodla ozvat se a požádat o rozhovor a poprosit o něco málo do soutěže, bo přece myslim na vás :). Nejen, že vyšlo oboje, ale nakonec toho bylo mnohem víc a mé nadšení stále trvá. Ano, článků ohledně mixování doplňků stravy a vitamínů od nové firmy Mixturam, jste za posledních 14 dní četli už hodně. Ale rozhodně ne tak, jako si počtete u mě! Bo Lucifridka co? Přeháněla, jako vždycky :D. 


S Tomášem (omrknout ho můžete třeba tady), který má na starosti marketing a je jedním z těch, co za nápadem a firmou stojí, si vyměňujeme maily už přes dva měsíce. Páč mě to trvá, jsem děsná brzda. Původně jsem doufala, že budu mít článek první, ale to nějak nevyšlo :D. Článků jsem za poslední týdny četla nepočítaně a popravdě, asi jen dva stály za to. Ostatní byly velice povšechné, s minimem informací a nezodpovězenými a nakousnutými otázkami. A nejen proto se pod nimi strhly vášnivé diskuze. Já to vzala od lesa. Nejdřív jsem si pro Tomáše připravila otázky, jež mi zodpověděl a poté jsem dodala ještě doplňující, i na základě některých komentářů, na které jsem po netu narazila. Byla to spolupráce jedna radost! Komunikovat s člověkem zapáleným pro věc a naladěným na stejnou notu, to se to pak pracuje :). Materiálu vzniklo víc než dost, tož to nakonec budu muset rozdělit na dva (respektive tři) články. Dnes si dáme rozhovor a nějaké to základní info a v dalším článku si zasoutěžíte a rozebereme si Mixturam podrobněji. No a za tři měsíce si dáme opáčko, bo vám povím, co na ten mix říkám já. Páč Tomáš mi nabídl balení na test, z čehož mám obrovskou radost a tímto moc děkuju :).


Co mě upoutalo nejvíc? Tak mimo možnost namixovat si vlastní vitamíny a doplňky (budu jim souhrnně řikat vitamíny, je to kratší), což se v případě dražších vitamínů vyplatí, tak to byl hlavně design webu a celkově skvěle uchopený marketing. Pořád mám v krvi profesionální deformaci (i když weby už dělám minimálně) a když vlezu někomu na web, hned mě bouchne do očí spousta věcí, co mi tam vadí či mě napadá, co bych udělala jinak. Tady mě udeřila ta originalita a ta radost, co z toho čiší. Ty vtípky, vymakaný design a odpověď na snad každou otázku. Už to zajímavé uchopení voleb a (provedený) plán poslat vitamínky na virózu panu prezidentovi (dorazily :D), je skvělý marketingový tah, který pobaví (pokud teda nevolíte Zemanovce :D).


Než si dáme ten rozhovor, tak ještě zmíním to hlavní, pokud jste náhodou nezahlédli ani jeden článek :). Na webovkách Mixturam si můžete namíchat vlastní dávku vitamínů dle libosti, ovšem ta libost je omezená :D. Respektive mixturamří algoritmus vám ohlídá, abyste nenakombinovali vitamíny, co si protiřečí (i takové jsou) anebo jich nenarvali do lahvičky moc, že by pak ztratily smysl. Směsku si pojmenujete (já byla tuze originální, že :D) a po pár dnech máte krabičku doma. Bezpečnost i celou cestu, kterou vitamíny musí projít, si ještě probereme. A teď už ten slíbený rozhovor.

To je Tomáš :).
Jako bývalý webmaster/webdesigner stále trpím nemocí z povolání a každé stránky posuzuju jinak než běžný uživatel internetu. Ty vaše mě hodně zaujaly. Jsou zajímavé, s přehršlí informací, ale přehledné. Jsou živé, ale přitom nejsou zahlceny flashovými hejblátky (na ty mám vyloženě alergii). Stránky jste si dělali sami nebo jste kontaktovali specializovanou firmu? Kdo stojí za grafickými návrhy webu, logem a obalem lahvičky?
Děkujeme za pochvalu od odborníka. A to ten design stránek ještě zdaleka není u konce, spousta detailů je zatím provizorních, v dohledné době projdou úpravou. Testujeme chování a reakce návštěvníků. Koncept stránek jsme si navrhli sami, včetně jednotlivých funkčních prvků. Spolu s kolegou Honzou Kolaříkem se weby dlouhodobě zabýváme, takže jsme využili svých zkušeností. Finální grafickou podobu pak stránkám dal jeden velmi šikovný webový designér. Vypiloval tuším i logo, když to původní, ze kterého vycházel, byla naše týmová práce. Obal lahvičky a etikety s barevnými čtverečky vymyslel Honza. Chtěli jsme něco hodně osobitého, odlišného. Tak se snad povedlo. Obal nám spousta lidí chválí.


Plánujete či přemýšlíte o sezónních či o uživatelských obalech lahvičky, třeba na vánoce? A co vyloženě sezónní obsah? Předpřipravené balíčky na podzim/zimu (imunita) nebo naopak na vánoce (např. pro babičku, pro dědečka)?
O sezónním obalu budeme přemýšlet do budoucna, zatím ho neplánujeme. Sezónní obsah, to už je ale něco jiného. Předpřipravené směsi máme vymyšlené, včetně například balíčku na imunitu, na energii nebo pro konkrétní typy lidí. Aktuálně ladíme procesy a web k tomu, aby se to dalo začít zákazníkům nabízet. Určité zjednodušení výběru by mnoho lidí ocenilo.

Jak jste na nápad přišli, kdo za ním vlastně stojí? Šlo o hledání nějakého podnikatelského záměru, který by se uživil a zároveň byl na trhu speciální nebo to byl nápad z čista jasna a rozvinul se do fáze "proč to nezkusit, to by mohlo vyjít"?
Nápad míchat potravinové doplňky jsme měli od začátku. Honza Kolařík, náš skvělý programátor a inovátor (vzhledem k nemoci, která u něj v té době propukla), začal řešit složení stravy a měl problém s běžnými potravinovými doplňky. Na něco byl alergický, někde mu nevyhovovalo složení, někde potřeboval některé látky víc atp. Začal tedy pátrat po řešení na míru. Po konzultaci se známým, farmaceutem, došli k závěru, že žádné vlastně neexistuje. A rázem jsme narazili na díru na trhu. Já jsem zase povahou trochu perfekcionista, nemám rád polovičatá řešení, takže jsem k tomu začal vymýšlet různé detaily, vylepšení a nastřelil strukturu stránek. Pak se přidal kamarád technolog a řekl, že by to takhle vlastně vyrábět šlo. No a po řadě měsíců testování, průzkumů a vývoje nakonec vzniknul Mixturam.

Jak jste sháněli lidi do příběhů na web? Jsou to vaši známí nebo zákazníci? Jak je na tom vaše okolí, jsou nadšení a míchají všichni :)?
Ty příběhy na webu jsou třeba jednou z těch částí stránek, které jsou teď ještě na začátku a budou se dál rozvíjet a vylepšovat. Některé jsou o našich známých, už se ale přidávají i zákazníci a ti by měli i dále přibývat. Nakonec to bude hlavně o nich. Chceme tímto prvkem ostatní inspirovat a ukázat, že se zdravím lze něco dělat a že co člověk, to originální zdravotní příběh. Každý se v jejich příbězích může najít.


Koho napadlo dát do míchacího dotazníku maximální věk 120 let a výšku 250 cm? To mě rozesmálo a ukázalo, že jde o další vtipnou originalitu. Je pravda, že pokud hodláte cílit službu do světa, tak v Japonsku či Indii to svou relevanci má :).
Toto konkrétně má na svědomí asi Honza Kolařík. Jsem rád, že sis toho všimla. Snažili jsme se web proložit různými vtipnými prvky, aby to nebylo jen o standardním procesu nákupu. Proto máme třeba v patičce odlišný disclaimer, který obvykle bývá dost „suchý“. Mixturam chce být něco víc. Naše služba je hodně o konkrétních lidech, o jejich pocitech a problémech, o vztahu s nimi. Takže chceme ukázat, že my jsme také konkrétní lidé, neschováváme se jako běžní výrobci vitamínů. A z pohledu expanze do světa toto má určitě i praktický ohled, to máš nepochybně pravdu. I když mám pocit, že váhový limit 150 kg nám někde stačit určitě nebude.

Pokud je člověk zdravý, tak si může v podstatě namíchat z vaší nabídky cokoliv. Pokud bere nějaké standardní léky (např. na alergii či astma), tak by taky neměl být problém, protože vy nenabízíte léky, ale potravinové doplňky. Ale co lidé s vážnějšími nemocemi, jako třeba trombóza (kde se při lécích nesmí např. bylinky a zelený čaj) nebo kvantem léků (známe ty krabičky lékovky našich babiček a dědečků). Měl by se člověk poradit s lékařem nebo jste ochotní (váš pan farmaceut) po mailu při výpisu léků či sdělení diagnózy poradit (samozřejmě s ohledem, že při vážných onemocněních by měl člověk vždy informovat svého lékaře)?
V případě, kdy zákazník užívá léky nebo má nějakou dlouhodobou nebo vážnější chorobu, doporučujeme určitě nejdřív konzultaci s lékařem, než začne směs vitamínů a bylinek užívat. Je to úplně stejné jako s nějakým hotovým přípravkem z lékárny. S některými dotazy je určitě schopen pomoct i náš odborník, takže nám lze napsat email a poradíme.


Zaujaly mě možnosti vybírat jak s ohledem na zdravotní potíže (zaměřeno "negativně"), tak podle surovin (kde jsou naopak položky pozitivnější). Můžu si vybrat vitamíny na chřipku, syndrom vyhoření, vrásky či vypadávání vlasů anebo na detox, imunitu, vitalitu, vlasy, kůži, ad. Popravdě bych si nejraději namíchala do tobolky skoro všechno :D. Vy jste ale, a to ze zřejmých důvodů, nastavili limit na počet ingrediencí na šest.
Nabídnout lidem jak pozitivní, tak negativní pohled na výběr surovin do směsi souvisí s optimalizací nákupních rozhodování. Podle dat zatím vede ten negativní. Lidé většinou hledají řešení na svůj problém, jen málokdo řeší prevenci. Počet látek na šest (v určitých kombinacích je to i méně) jsme omezili především z toho důvodu, aby jednotlivých látek bylo v kapsli větší množství. Pokud by si jich člověk namíchal třeba 15, už by mohly některé svým menším podílem vzhledem k efektivní denní doporučené dávce pozbývat na účinku.

Jak moc složité bylo získat všechna ta povolení a oprávnění od příslušných úřadů. Jednalo se vám lépe a rychleji s těmi českými nebo s americkou FDA? Předpokládám, že řešíte (nebo o nich uvažujete) příslušná povolení i v dalších zemích, např. v Asii. Jak se vypořádáváte s byrokracií tam? Jsou vyžadována nějaká opravdu speciální potvrzení?
Byly to pro nás měsíce práce. Vyžadovalo to především velmi časově náročnou přípravu a zjišťování všech nutných legislativních i formálních detailů, abychom na vše byli připraveni. Pak bylo velmi náročné připravit a schválit provoz, výrobu. Jen tak někde vyrábět potravinové doplňky nemůžeme. Samotné řešení povolení s úřady pak již šlo víceméně dle standardních postupů, bylo to hlavně časově náročné. FDA bylo rychlejší. S byrokracií se vypořádáváme trpělivostí a dobrou připraveností podkladů. Ale věřím, že nás ještě kupa zajímavých požadavků ze stran úřadů čeká, hlavně ve světě. Ne všechno máme už za sebou. 


Potravinových doplňků a vitamínů je na trhu nepřeberné množství. Přiznávám, že taky sem tam něco zobu, hlavně už provařenou echinaceu, ale láká mě třeba chlorella a ječmen. Ty jsou teď na trhu hitem a ne neoprávněně. Ingredience jako guarana, česnek či psyllium zná snad každý. Ale třeba kola semínko, chondroitin žraločí nebo acaí berry už moc ne. Jak jste vybírali ingredience a dočkáme se časem ještě nějakých dalších?
Ano, nových ingrediencí se dočkáte určitě, budeme nabídku měnit průběžně podle požadavků trhu. Teď aktuálně jsme zavedli tři nové a velmi známé suroviny – ostropestřec, rakytník a ženšen. Brzo bude v nabídce také vitamín B5, Palmeto, konopný protein, spirulina, hráškový protein a protein z hnědé rýže. Pracujeme také na třech snad ještě více známých a oblíbených látkách – na hlívě, brusinkách a gingko bilobě. 

Co se týče dodání, tak i přes povinnost hlásit každou objednávku (časem se asi někdo strefí do stejných ingrediencí či objedná opakovaně to samé) na ministerstvo, dodáváte namíchaný balíček celkem rychle, do 5 dnů od objednání a to i na Slovensko. Už máte blokovanou doménu .com, kdy hodláte spustit anglickou verzi a dodávání do světa (USA, EU, ad.)?
Anglická verze stránek by měla být spuštěna velice brzo, usilovně na ní pracujeme. Bude to pro nás velmi zásadní krok kupředu. Jinak do světa už zájemcům posíláme balíčky i teď. Nedávno jsme posílali do Ruska a na Island, časté je Slovensko a začíná také USA. Ten čas dodání balíčku v ČR se hodně liší na základě toho, jaký typ doručení si zákazníci volí. Standardně garantujeme dodávku do 10 dnů od objednání. Rádi pak zákazníky mile překvapíme, když je to rychleji. A to se většinou povede. Ale stává se také, že někdy balíček dorazí později, třeba kvůli zdržení ve výrobě nebo čekání na dodávku surovin. Tady bych chtěl všechny poprosit o shovívavost. Přece jenom nejsme eshop, který přeprodává hotové výrobky ze skladu. Všechno vyrábíme čerstvě až poté, co si zákazník směs objedná.

Vyhráli jste Nápad roku 2013 v anketě veřejnosti, čteme o vás na různých webech a reklamy už pěkně fičí. Povedlo se vám to rozjet ve velkém a díky expanzi do zahraničí to ještě bude sílit. Co rozhovory pro televize, časopisy, stíháš to vůbec :D? A co reklamy v televizi, chystáte (televizi zas tak často nezapínám, tož mi možná už unikla).
Určitě to bude sílit, stále je co vylepšovat. Zatím ještě schůzky stíhám :-). Možná se to takhle z venku nezdá, ale stále jsme ve fázi, kdy věci měníme, učíme se a testujeme, co nám v marketingu funguje. To nás baví velice. Reklamy v televizi ale zatím neplánujeme. Aby to mělo smysl, je potřeba několik milionů, možná spíš desítek milionů. Raději ty peníze nyní využijeme smysluplněji.  


Mixturam považuji za hodně dobrý nápad a to nejenom pro širokou veřejnost. Hodně se dá cílit na firmy, které poskytují svým zaměstnancům vitamíny, zvlášť v tomhle sychravém období. Já mám tenhle benefit hodně ráda a už se těším na své každoroční vitamíny. Cílíte i na firmy a hodláte oslovovat jen velké korporace nebo i menší firmy?
Díky za pochvalu, určitě nemáme v hledáčku jen širokou veřejnost. Firmy nás samy oslovují, aktivní v obchodě jsme také my. Velké korporace by určitě byly zajímavé, každopádně je tady i spousta středních a malých firem, které chtějí pořídit svým lidem něco na zdraví, za odměnu, něco originálního. Zkoušíme tedy všechny typy firem. Můžeme u nich s našim výrobkem docela bodovat – třeba podzimní směsí na imunitu, něčím na energii, směsí proti stresu atp. Na každou krabičku můžeme natisknout originální název třeba se jménem zaměstnance, přidat průvodní dopis s oslovením a osobním poděkováním firmy. Firmám, které chytře uvažují a investují do zdraví svých zaměstnanců se to určitě vyplatí. A to nejen z pohledu vděčnosti těch lidí za dárek, ale i z ušetřených peněz třeba za nepromaroděný čas.

Samozřejmě, že člověk by se měl stravovat a pohybovat, aby vitamíny nepotřeboval, ale prostě všechny z pestré stravy získat nelze. Stejně tak by člověk měl mít i dobrý spánkový režim, jinak vám nepomůže ani Bolek Tobolek (ten mě rozesmál :D).
Ano, určitě, ani naše vitamíny a bylinky nezmůžou všechno, ani Bolek Tobolek. Říkám to všude a vždy, základem je, aby se člověk o sebe vhodně staral, dodržoval životosprávu, pravidelně se hýbal a jedl zdravě. Ale přesně jak říkáš, některé užitečné věci do těla ani pestrou stravou nedostaneš, nebo bys toho musela sníst mnoho, aby to pokrylo třeba akutní nedostatek. A špatnou životosprávu jen vhodným jídlem také člověk nevybalancuje. Někomu některé látky v přirozené formě zase nemusí chutnat, viz česnek, mořské řasy nebo látky na klouby obsažené v chrupavkách či tučných jídlech. Ale ve formě pilulky, jejíž obsah neokusí, jen spolknou, to může být snadno akceptovatelné. No a neposledně, velkým faktorem je lidská pohodlnost. Mít vše potřebné pohodlně v malé kapsli, nosit ji s sebou v kabelce, pravidelně ji každý den užít, to je pro celou řadu, třeba vytížených a vystresovaných manažerek, velký luxus, kvůli kterého přesně takové služby ocení.


Mixturam se hodí třeba pro studenty, workoholiky, sportovce, ale i maminky a prostě všechny, mrkněte se sami. Mně osobně (s ohledem na čtenáře) zajímají doplňky na vlasy, nehty a pokožku. Opravdu na to vitamíny zabírají? Vždy jsem četla, že člověku pomohly vitamíny maximálně buď na vlasy nebo na nehty nebo na pleť. Ale hromadně opravdu ne. Tož jakou bys doporučil kombinaci na krásu a třeba tam přihodil i něco na vrásky :DDD?
Dobrá otázka, díky za ni. Takže elixír na krásu by to chtělo, ano? Nejradši bych tě odkázal na odpověď v té předešlé otázce, protože to má hodně co do činění se životosprávou. Když už ale člověk nějakým způsobem vyvede tělo z rovnováhy nebo tělo strádá přirozeně tím, že určité látky třeba moc rychle spotřebovává nebo si jich nedokáže tolik získat či vyrobit, pak existuje buď pomalé (přirozené) řešení ve změně životosprávy, nebo to rychlé, akutní, pilulkové, po kterém většina lidí šáhne. Nejde říct, že daná směs vždy zabere na vlasy, nehty i pokožku. Každý člověk je hodně individuální a některou z látek tak může v těle něco jiného blokovat. Přínosný vliv na pleť (i s vráskami) má třeba naše aktuální novinka, ostropestřec. Podporuje čistící funkci jater, což se pak dále projevuje i na pokožce. Z těch dalších obvyklých látek pak třeba kolagen, beta karoten a lecitin. A určitě bych do „koktejlu“ na krásu radil přidat ještě něco na detoxikaci, např. chlorellu.

Já když si přečtu všechny ty zdravotní potíže, tak hypochondr ve mně - chřipka, nachlazení (už se zas děsím toho podzimu a zimy), poruchy paměti (ano, s panem Alzheimerm si tykám, i když jsem taková wikina s googlem dohromady), stres, únava a syndrom vyhoření (s tím už si taky tykám, vracíme se k sobě vždy po nějaké době, prostě bez sebe nemůžeme být), vrásky (jo, hlavně pod očima, už mi neni dvacet), nehty (ty jsem neměla OK nikdy, ale teď je prostě držím nakrátko a jde to, zvlášť pískáče a tmavé laky tak vypadají hezky) a mohla bych pokračovat - by nejradši naházel do tobolky všechno. Ale nejvíce mě asi zaujalo: lněné semínko, aktivovaný ječmen, acaí berry, extrakt ze zeleného čaje, chlorella, kola semínko či inositol. Ale zase, mohla bych tu vyjmenovat všechno :D. Namíchání vlastní směsi mi trvalo pěkně dlouho, bo je na výběr tolik možností! Prozradíš, jakou směs sis namíchal ty, Tomáši :)?
To je zajímavý postřeh. Říkáš, že čím více látek v nabídce máme, tím hůř se vybírá, jo? Je potřeba k tomu přistupovat s mírou a zjistit si o těch látkách víc. Některé mohou mít podobné účinky, takže doporučuji si nejdřív stanovit, na co by ta směs měla konkrétně být a až pak si začít vybírat jednotlivé látky. Já si teď míchám „lamželezo“ na energii a vitalitu. Kamarádi si ze mě utahují, že jsem hyperaktivní a neúnavný.Vyčerpávající, co :D? A teď ještě ty nejčastější komentáře, co jsem na netu posbírala. Odpovídá Tomáš, já kurzívuju :D.

1) je to zbytečné, vše najdete ve stravě - to bych neřekla... nebo ano, ale pěkně si připlatíte... a stejně do sebe nemůžete narvat denně (či často všechno potřebné)
Rozhodně to není zbytečné, to by na světě nemohl obrovský trh s potravinovými doplňky existovat. Někomu se může potravinový doplněk zdát zbytečný, když třeba látky jako vitamín C, chlorellu, česnek či třeba lněné semínko do těla dostane přirozenou pestrou stravou. Ano určitě může, ale existuje velké množství látek, které takto jednoduše do těla prostě člověk nedostane. Jak si přijdete třeba ke kolagenu, ostropestřci na játra, ženšenu? V rohlíku ani v tyčinkách Mars nejsou. To je prostě blbost a pro organizmus to jsou velice užitečné látky. Vyvážená pestrá strava je skvělá, určitě, ale kdo ji dodržuje? 5- 10% všech obyvatel? Pak OK, Mixturam pro tuto cílovou skupinu není atraktivní. (jo, s tim souhlasim - Mixturam necílí na všechny lidi, to ani nemůže). A co zbytek? My nabízíme pomocnou ruku právě těmto lidem. Potom vyvážená strava nevyřeší vše. My chceme pomoct i těm, kdo hledají i jen několik konkrétních věcí, které jim ve stravě chybí. Zadruhé, vyvážená pestrá strava tak, aby obsahovala vše, co tak člověk potřebuje bude hodně drahá (souhlas, zvlášť když chcete jíst třeba bio produkty, ne každý má možnost si pěstovat doma (pokud vůbec něco) všechno). Kdo má na to si každý den kupovat třeba lososa (denně bych ho brala :D) kvůli skvělému obsahu aminokyselin? Či nějaké exotické ovoce kvůli imunitě? A jíst to kvůli efektivnímu množství látek každý den? Zatřetí, když někdo chce detoxikovat organizmus, potřebuje na to třeba mořské řasy. A někdo mořské řasy nesnáší. Neřešitelný problém v podobě běžné stravy. Naštěstí jsou tabletky, které nesmrdí a jsou pohodlné, hned po ruce, v kabelce nebo na stole a člověk to má rychle za sebou a ještě si místo smradlavých řas může na večeři dát třeba čínu. A takových příkladů můžu uvést ještě desítky. A to např. vůbec ještě neřeším to množství látky, které člověk konzumací potraviny (ve srovnání třeba s koncentrovaným extraktem v našem případě) získá. Je to prostě blbost. Dá se o tom uvažovat možná v případě klasických vitamínů (A, B, C, D atd.), které jsou součástí různých potravin a ovoce, ale ne konkrétních specifických látek a bylinek, které z velké části nabízíme my.

2) když jíte zdravě a žijete zdravě, tak proč? - tady vás chápu, ale kolik takových lidí je? pro lidi, kteří vitamíny rádi a kupují jich hodně, se to vyplatí; pokud máte v pořádku imunitu, metabolismus a jste na pestré stravě, tak já vás přece nenutím :)
Částečně jsem odpověděl před chvílí. I zdravým jídlem prostě nezískáte vše potřebné. Pak je tady ještě jedna důležitá věc, o které se dnes ještě moc nemluví, a sice, že v současných potravinách už těch zdravých potřebných látek moc nezbývá. Takže ohánět s argumentem, že vše potřebné je v potravinách, už dnes tak docela neplatí. Možná to šlo za dob našich prababiček a babiček, ale kdo si to dovolí tvrdit i dnes se všemi těmi aférami s nekvalitními zmetky dováženými sem ze zahraničí? Krásně toto vše popisuje např. toto interview v pořadu Jaroslava Duška. Zdravý životní styl určitě taky pomůže, ale opět – kolik lidí tu žije zdravě? Zvlášť ve velkých městech, kde je dnes velká část populace? Lidé jsou čím dál víc pod stresem z práce, vysedávají tam dlouhodobě i 10 hodin denně, pak hodně nezdravě a narychlo jedí rychlé obědy (touché :D) a kupují masově nekvalitní potraviny. Stále míň a míň se hýbou. OK, ti kdo ne, tak budiž, doplňky stravy nepotřebují. Ale opět, kolik to je procent z celku? A za další, lidé, kteří hodně sportují, své tělo zase ničí/opotřebovávají ho z jiné strany. Pak se jim látky na klouby určitě hodí a jen konzumací želatinových medvídků (já je teda nejim, mě přijdou prostě divní, ale kolegové a kamarádi pořád říkají, že musí, bo jsou na klouby :D) nebo uzeného kolene v hospodě, látky pro chrupavky do těla nedostanou. Nebo by si je museli dávat dost často :-). To se zase s principem zdravé vyvážené stravy vylučuje.

3) je to blbost na tahání peněz - nikdo vás přece nenutí to kupovat :)
Ano, to určitě nenutíme. Volba je na každém zvlášť. Blbost to je možná pro někoho, kdo to nepotřebuje. Ale to si myslím není téměř nikdo uvědomělý a starající se o své zdraví. Máme v nabídce desítky různých látek. Když je pro někoho třeba zbytečné brát si věci na imunitu (i když o tom dost pochybuju), protože se hodně otužuje a jí každý den česnek, budiž. Ale proč třeba neužívat, např. ten už zmíněný ostropestřec, který pročišťuje játra a má velký vliv na celkové fungování těla, na dlouhověkost, stárnutí kůže? Tělem díky němu koluje méně jedů, protože je dobře fungující játra prostě zlikvidují. Aby např. toto člověk nepotřeboval a byla to v jeho očích tedy stále blbost, tak toto říct už vyžaduje trochu odvahy a ten smysl už to pro chytrého člověka ztrácí :-).

4) je to drahé - 790 Kč je na tři měsíce, což je 263 Kč na měsíc. To kolikrát za ty vitamíny dá člověk mnohem víc. Zvlášť když si vezmete třeba ten ječmen nebo další speciality.
100 tobolek stojí 790 Kč, je to dávka na 3 měsíce. Měsíčně vyjde Mixturam na cca 260 Kč. Předně si myslím, že v situaci, kdy člověk měsíčně běžně projí nebo v hospodě propije stovky až tisíce korun za nekvalitní jídla a alkohol, které jeho zdraví nepomáhají, spíše naopak, tak je částka 260 Kč investovaná měsíčně pravidelně do zdraví naprosto v pořádku. Spíš je v porovnání s tím zbytkem hodně malá. Škoda, že si to lidé z tohoto pohledu vůbec neuvědomují. Naopak, často nás srovnávají s lacinými, většinou v Číně masově vyráběnými vitamíny, občas i pochybné kvality. My jim ale dáváme na míru jejich individuálním potřebám vždy čerstvě smíchané suroviny, mnohem větší kvality. Většinou i v mnohem větší koncentraci daných látek. Hlídáme také, aby se látkami nepředávkovali. Pak je tady ještě druhý pohled na věc – kombinací potřebných látek do jedné pilulky lidé i dost ušetří. Pokud si totiž jednotlivé doplňky stravy kupují zvlášť od různých výrobců v lékárnách nebo v supermarketech (jinou možnost ani doposud neměli, než takto kombinovat), tak platí opakovaně (a zbytečně) ziskové marže a financují celý výrobní řetězec každého toho výrobku. Jen např. lékárna si k finální ceně přidává 30 – 50%. Další desítky procent z ceny běžného masového doplňku stravy tvoří výdaje na marketing. Platí tak všechny ty otravné reklamy v televizích, sponzoring celebrit, které výrobek propagují, atd. U nás je to mnohem jednodušší. My toto vše nepotřebujeme. Raději se zaměřujeme na kvalitu a individuální péči. No a nakonec, lidé jsou zvyklí utrácet za různé doplňky a vitamíny mnohem vyšší částky. Samozřejmě že ne každý, ale je jich opravdu hodně. Těm nabízíme i určitou exkluzivitu a jedinečný individuální přístup, který jinde nenajdou.

5) nebezpečné - a proč jako? jsou to potravinové doplňky, ne léky a kombinace jsou tam ohlídané, stejně jako doporučené denní dávky 
Nabízíme jen bezpečné látky schválené k prodeji ministerstvem zdravotnictví, klasifikované jako potraviny. Jiné prodávat nesmíme. Potravinové doplňky nejsou invazivní chemické léky se spoustou vedlejších účinků. Toto asi na vysvětlenou, jak mohou být naše suroviny nebezpečné. Oproti jiným masovým výrobcům, jejichž výrobky si člověk bez jakékoliv dodatečné ochrany koupí v lékárně, hlídáme nevhodné kombinace, a pokud člověk uvede své alergie a jiné zdravotní problémy, tak také toto. Dále hlídáme, aby se zákazník nepředávkoval, pokud bude poctivě dodržovat naše doporučení denní množství. Samozřejmě, že pro někoho i potraviny můžou být zdraví škodlivé. Např. tučné smažené řízky pro lidi s ucpanými cévami, káva s kofeinem pro kardiaka, sladké pro cukrovkáře, mořské řasy pro člověka s problémy se srážlivostí krve. Při volbě jednotlivých surovin do směsi tedy platí stejná obezřetnost jako v případě konzumace těch konkrétních potravin, ze kterých pocházejí. Pokud by určitou směs chtěl používat někdo se specifickými zdravotními problémy, doporučujeme určitě nejdřív konzultovat s námi nebo s lékařem.


6) v tom množství to nebude mít účinek - je tam nastaven ten limit na max 6 vitamínů; v některých případech vám to ale šest kusů nepovolí, právě proto, že by to nemělo účinnost, viz zmíněno výše
Zaprvé, nelze jen tak obecně škatulkovat, že všechno nebo nic funguje či nefunguje. Některé látky je pro dosažení žádaného efektu potřeba jen velmi malé množství, některé naopak třeba 10x více. Do našich kapslí se vejde dost látek pro oba případy. Nejsou to léky, nikdo tedy nesmí čekat změnu k lepšímu druhý den. Při pravidelném dlouhodobém užívání se změna ale projeví, protože rozdíl oproti situaci, kdy člověk neužívá nic a kdy do těla pravidelně každý den přijímá určité množství užitečných látek je neoddiskutovatelný. Dokládá to i řada odborných studií. Zadruhé, každý potřebuje najít svoji individuální míru, takže na každého bude látka působit jinak. Zatřetí, velkou roli hraje i to, co dalšího člověk konzumuje, jaký životní styl má, co dělá. Řada věcí tak klidně může vůči látkám působit kontraproduktivně a snižovat jejich účinek.

7) můžu si to namixovat sám - ano můžete, ale třeba v případě chlorelly, ječmene a podobných dobrot vás to vyjde o dost víc než jinde; vitamín C, hořčík a zinek si samozřejmě můžete koupit sami, pokud je potřebujete... pokud ne, tak si nebudete kupovat nic
Samozřejmě, že si to člověk může doma namixovat sám. Koupí si kvalitní suroviny, ultracitlivé váhy (které měří na setiny miligramu), tobolky, stroj na tobolkování, speciální míchačku, která zařídí homogenní promísení směs (kvůli předávkování). Je to hrozně pohodlné a praktické, taková zařízení má doma přece každý :-). Ale teď vážně, pár takových kutilů nebo fanatiků se určitě najde. Ale pro ně Mixturam není. My lidem usnadňujeme práci, šetříme cenný čas a řešíme veškeré ty bezpečnostní a nepohodlné a složité věci za ně. Druhá věc je cena. Některé látky pochopitelně koupíte ve větším množství levněji, ale co budete doma dělat třeba s pytlem mleté chlorely? Některé látky jsou zase naopak velice drahé (desítky tisíc Kč za kilogram). Než je po těch pár gramech spotřebujete, tak se vám zbytek zkazí. Někdy mi tyto argumenty přijdou dost absurdní. Čokoládová tyčinka má také cenu jednotlivých surovin, ze kterých se skládá, mnohem níž, než je její výsledná cena. Ale v té konečné ceně je obsažena i veškerá práce okolo. Totéž u nás. Nabízíme službu, podobně jako restaurace v případě večeře. Taky si ji můžete uvařit doma. Ale bude vás to stát kupu času, nervů, a neužijete si to. V ceně služby člověk prostě platí také za to, co navíc získá nebo ušetří.

8) od nemoci mě to neochrání - samozřejmě, to neumí nic, ale zas na druhou stranu, můžete některým předejít nebo pak nemoc zvládnete lépe.
Potravinové doplňky nejsou určeny k akutnímu a rychlému léčení nemoci. Na to už je v tu chvíli pozdě. Hrají roli v prevenci, dodávají do těla potřebné látky, které při pravidelném používání pomáhají nemocem a jiným zdravotním komplikacím předcházet. Někomu pomůžou vylepšit imunitu, někomu zbystřit mysl, někomu dodají pravidelně energii, někomu zlepší např. pleť a vlasy, někomu pomůžou při sportu. Ale zázraky na počkání neumí nic.

9) směsi se sice oznamují, ale co s tim ministerstvo udělá? zachytí špatnou kombinaci? - pokud si navolíte nevhodnou nebo protichůdnou kombinaci, speciální algoritmus vás zabrzdí
Výběr jednotlivých látek jsme dlouho připravovali tak, aby se předešlo maximálnímu množství problémů v případě nevhodných kombinaci. Veškeré tyto informace obsahuje náš chytrý algoritmus a dohromady smíchat ty látky nedovolí. Nutno ale říct, že takových je v našich surovinách jen hodně malé minimum (dají se spočítat skoro na prstech jedné ruky). Vybírali jsme jen ty bezpečné. V drtivé většině tedy jde i o bezpečné kombinace. Složení směsi ještě před výrobou znovu prověřuje náš odborník a v případě nesrovnalosti zákazníka kontaktujeme. Ministerstvo zdravotnictví nám ještě nikdy nevrátilo směs proto, že by byla z tohoto pohledu nevhodně zkombinovaná. Toto máme vyladěno skvěle. Pak je nutno brát v potaz fakt, že jde o potravinové doplňky. Míra nebezpečnosti těch látek je mnohem nižší.


10) celkové množství látek je nakonec tak malé, že je k ničemu - už jsme si říkali, nepovolí vám to nakombinovat desítky vitamínů do jedné tobolky
Toto jsem už odpovídal v otázce 6. Není to pravda. O tom, jak moc prospěšná daná směs bude, záleží vždy na konkrétní kombinaci, množství látek a na individuálních podmínkách daného uživatele (jak žije, co dalšího konzumuje, jak funguje jeho organizmus a co z ostatních věcí může účinnost jeho směsi ovlivňovat). Pravidelný příjem třeba i menšího množství daných látek se při dlouhodobém užívání a při vhodných okolních podmínkách projeví. Na to existuje celá řada odborných studií. Nevymýšlíme tady nic nového. Velkou roli, jako při každém jiném typu léčby, nepochybně má také placebo efekt. Ten funguje stejně jak u léků tak potravin. Když člověk věří, že to co dělá, mu pomáhá, tak se ten efekt časem dostaví. Záleží jen, jak silná je jeho víra.

No a to by pro dnešek mohlo stačit, už tak toho je víc než dost :D. Článek jsem nepsala za účelem přesvědčení vás, kteří se k tomu stavíte negativně (to je váš názor a já vám ho neberu), ale protože mě tenhle nápad opravdu hodně zaujal a naopak mě mrzely některé ty články s minimem údajů. Je to prostě hodně dobrý nápad (jak zdravotně, tak marketingově) a já mu fandim. I Tomášovi, jemuž děkuju za dlouhatanánský rozhovor a skvělé klábosení po mailu :). 


Příště si dáme fajnou soutěž a dozvíte se, co jsem si objednala já. A taky si tak nějak všechno shrneme


P.S. Mixturame, nazařídíte Bolkovi ještě toho Lolka, když je mu tak smutno?

Tož co vy na to? Sežerete mě :-)?

27 komentářů:

 1. Tak na tenhle článek jsem se moc těšila a ještě víc se těším na pokračování :-) Přijde mi to jako fajn nápad, já bohužel na polykání tablet nejsem (prostě nesnáším ten pocit - dávím se) - škoda, že se nedělají takhle namíchané "šumáky", takže si nejsem jistá, jestli namíchání vitamínů a doplňků osobně využiju, ale jako dárek pro blízké mi to přijde originální a užitečné :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Luci, já myslela, že tablekty nerada jen já :D. Já měla kdysi problém spolknout tabletu bez vody, i ty mini antíky. Dneska když je nouze, tak to zvládnu, ale je to utrpení :D. A tablety zapíjené jsou už za ty roky brnkačka :D. Takže ti to nezávidim. Ale zas jestli jsem dobře viděla, tabletu jsem rozdělat a třeba si to vysypat na jazyk :D.

   Vymazat
  2. Haha, tak to je fajn, že nejsem zas takovej (a jedinej) exot :-)) Já se to ale, narozdíl od Tebe, asi nenaučím nikdy, opravdu se maximálně překonávám s antikoncepcí...to vysypání na jazyk brrrrr, tak to bych asi nedala (jsem prostě divná :-D) - mám nějaký blok, stejně bych to nespolkla...

   Vymazat
  3. Každej máme něco :). Si holt budeš muset vystačit se šumákama :D. Ale tak zrovna ty jíš hodně toho bio jídla, tak to balancuješ pěkně :).

   Vymazat
 2. Luci, tak toto připravit musela být fakt fuška! Vypracováno k dokonalosti! už jsem o nich taky uvažovala, že nakoupím, je to pěkný dárek pod stromeček!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, červenám se :)). Jo, taky jsem uvažovala, ale u nás by to nikdo neocenil. Ale já najedu na pravidelné objednávání po 3 měsících :D.

   Vymazat
 3. Hele ne, peknej clanek :)
  Ale i tak si porad myslim, ze to je drahy a u me zasadni duvod, proc bych si to sama nekoupila - a nejde o ten prepocet, ta cena na mesic je ok, ale o tu nutnost koupit si min. 100 toboli a najednou dat osm set - kdyz si jdu koupit neco do lekarny, tak taky beru na mesic, nechce se mi utracet za vic, kdyz nevim, jestli to k necemu bude ..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kuju :)).
   Hele, ja te chapu :). 800 Kc najednou je proste nekdy moc. Ale zas tady kdyz je prave ta vlastni kombinace a clovek si to vybere na to, co opravdu potrebuje, tak by mu to fungovat melo :).

   Vymazat
 4. Luci, díky za tip, mixování vitamínů neznám. Přiznám se, že článek je dlouhý, nečetla jsem ho. Ale je dobré vědět, že něco takového existuje :)

  OdpovědětVymazat
 5. Vyčerpávající, ale moc pěkný a vtipný článek. Ty tvoje nápady mě prostě nikdy nepřestanou bavit. :) Tak v první řadě musím vypsat svůj postřeh, že je Tomáš fakt pěknej chlap a jestli to bude těma vitamínama, tak to abych je začala papkat po kilech. Bolek Tobolek je prostě super! :D A hele jako Luc, jestli si myslíš, že nevidim tu Amundsenku s Becherovkou za tou pěknou lahvičkou s vitamínama, tak se pěkně mýlíš, všechno vidim. Takhle zapíjíš tobolky? :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :)))). Moc :)))). Jo, Tomáš vypadá dobře, co? :D A z Bolka nemůžu doteď :). Hele, prečti si ten text pod tou fotkou a mrkni na ty odkazy a Becherovku pochopíš :D. Já teda Becherovku nepiju. A té Amundsenky bych si teda nevšimla, kdyby mě neupozornila :))).

   Vymazat
  2. Předtím jsem nerozklikávala odkazy a jsem ráda, že jsi mě upozornila, zase jsem se pobavila :D No to víš, to já si takových věcí všímám hned! :D

   Vymazat
  3. Ja teda ne :D. Ale ty si mlada, mas zrak jak ostriz :D.

   Vymazat
 6. Luci, smekám. Skvělý a naprosto vyčerpávající článek. Až budu mít více času prošmejdím webovky a zjistím si více informací. Do budoucna bych ráda vyzkoušela, ale nejdříve musím spořádat všechny ty pilulky, které doma mám. Navíc to může být opravdu fajn dárek, jen popřemýšlet, kdo by to v mém okolí ocení. Kdyby mě tak zaměstnavatel obdaroval vitamínkama, to by se mi moc líbilo :-). Nápad je to myslím perfektní a hlavně originální. Pánům fandím a přeji úspěch. No a na závěr.....co ta Becherovka? :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ehm, to byste si musely přečíst ten text pozorně a k tomu mrknout na ty odkazy :D. Většina fotek je od Mixturamu, moje budou v dalším článku. To jsem myslela, že se každej všimne. Becherovkova fotka je z akce, kdy Mixturam posílal na Hrad mix na virózu :D. Viz ty odkazy :)).

   A mam to stejně. Tohle dostat v práci, tak jsem totálně happy. Jako dárek je to super, ale obávám se, že by to v mém okolí nikdo neocenil.

   Vymazat
  2. Becherovka je taky léčivo :) tak proto

   Vymazat
  3. Já na ty odkazy neklikala, přiznávám se bez mučení :-).

   Vymazat
  4. Nerikam, ze musis, ale je to prca :D. Jen skoda, ze se Hrad nevyjadril :D.

   Vymazat
  5. Luci, tak jsem klikala a klikala, abych byla v obraze a musím uznat, že pánové mají smysl pro humor :-). Fandím jim!

   Vymazat
  6. Ze jo, maj ho poradnej :). To ja taky :).

   Vymazat
 7. Na toto už jsem se jednou dívala, ale nějak mě to nezaujlo...raděj si namíchám mixit :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mixit je taky fajn, obcas si objednam :). Jinak nenutim, ale tohle me prave mrzi, ze clovek narazi na jeden petiradkovy clanek (ted to nemyslim na tebe, ale vseobecne) a na jeho zaklade si udela nazor. Proto jsem to napsala a rozebrala :).

   Vymazat
 8. U mě se to má tak, že mi to přijde zbytečné, na tyhle doplňky moc nevěřím :-)
  Myslím, že se stala chybka v té propagaci na blozích - já narazila na články, které mě jen usvědčily v tom se zabejčit spíš proti.

  OdpovědětVymazat
 9. Hodně se mi líbí ta myšlenka vitamínů na míru, já si totiž většinou nekupuju mulťáky, ale spíš jednotlivé vitamíny a minerály jak které potřebuju pro své "neduhy i duhy" :-) a mít je v jedné piksli, proč ne :-) zauvažuji a možná jednou i za mixturamuji...Dokonalý článek - jsi prostě novinářka!!!

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...